2025 Január 17.
Antal, Antónia

Ilyen volt a Múzeumok Éjszakája Budafok-Tétényben - 2024.06.25.

Időutazás pezsgővel a szecesszión át egészen a győzedelmes Camponáig, barlanglakásokon és kastélyon keresztül: Ilyen volt a Múzeumok Éjszakája Budafok-Tétényben.


Június 22-én a Múzeumok Éjszakáján minden múzeum nyitva tartott egészen estig Budapesten. Budafok-Tétényben több intézmény is csatlakozott a programsorozathoz, úgy mint a Törley Pezsgőmanufaktúra, ahol nemcsak a neves pezsgő történetét és készítését ismerhettük meg a látogatóközpontban, de zenével és jégben hűtött „Törleyvel” is várták a közönséget az egészen éjszakáig tartó zene mellé.



Akik Budafok történelme után érdeklődtek vagy pedig a gyerekeknek szerettek volna elfoglaltságot találni, azok helytörténeti sétára indultak a macskaköves utcákon, esetleg a Barlanglakás Emlékmúzeumba tettek kitérőt. Itt Savoyai Jenő életéről és a földbe vájt lakások építéséről hallhattak előadást, valamint Szent Iván-éji hagyományokat elevenítettek fel kézműves foglalkozások keretében. Ezzel párhuzamosan a Magdolna Udvarban is készültek programokkal a családok számára, itt Mohamed Abouelnaga, a Kairói Egyetem professzora vezette be a kíváncsi látogatókat a papírkészítés több évezredes történetébe, készítésébe és az ehhez kapcsolódó kutatásokról is mesélt.



A történeti előadások mellett ezen a napon két olyan múzeum is megnyitotta kapuit Nagytétényben, melynek nyitását már régen várta a közönség. Több éves szünet után ismét látogathatóvá vált a Száraz-Rudnyánszky Kastély, és ha nem is maradandóan, de szeptemberig biztosan nyitva áll a közönség előtt, hiszen a „Dresszkód: szecesszió” utazókiállításnak ad helyszínt a nyári hónapok idejére. A kiállítás 2021 nyarán nyílt meg először a Ráth György villában, a Nagytétényi Kastély dísztermébe pedig Rimaszombatról érkezett. Az Iparművészeti Múzeum tulajdonában lévő restaurált kollekció a századforduló női öltözékeit, kiegészítőit mutatja be a látogató számára Csepregi Noémi művészettörténész kurátor összeállításában. A több mint százéves ruhák között olyan legyezőket, ékszereket vagy akár táncrendeket is találunk, melyek készítőjüknek kifinomult és ötletes gondolkodásáról tanúskodnak. A rendkívüli tárlat minden héten, csütörtöktől szombatig látogatható déltől este hat óráig.




A kastélytól pár perc sétára a Campona Victrix is bemutatkozott a Múzeumok Éjszakáján, tárlatvezetéssel és hagyományőrző légiós bemutatóval. Habár mindezidáig változó volt a nyitvatartás a Magyar Nemzeti Múzeum tagintézményében, mostantól szerdától péntekig 10-18 óra között állandóan látogatható lesz a többezer éves római katonai tábor romjait elkerítő kiállítóhely.



A nyitás kapcsán Kécza Veronika, az intézmény új múzeumpedagógusa mesélt a további célokról. „Az érdeklődés nagyon nagy. Főleg a helyiek szívesen töltenének itt több időt, nagyon jó lenne, ha a kastély is nyitva lenne. Nekünk célunk az, hogy velük felvegyük a kapcsolatot és akár valamilyen szoros kooperációban együttműködjünk, hogy itt tényleg egy egész napos programot lehessen eltölteni. Sajnos, mivel még „frissen” nyitottunk úgymond és egy kicsit hektikus volt a nyitvatartás, szerintem emiatt egy kicsit nehezebben találtak meg minket. Szeretnénk majd filmklubokat csinálni, akár piknikeket hirdetni, hogy nemcsak mint a „poros, régi múzeumnak” lássák, hanem magukénak érezzék ezt a teret is.”



A Campona Victrixben egyelőre replikák és a Nagytétényben előkerült kőemlékek tára tekinthető meg, de a tervek szerint időszaki kiállítások és látványásatás is várható, mi több minden hónap harmadik hétvégéjén szombatonként kedvezményes és ingyenes jegyekkel várják majd azokat, akik az egykori limeshez (a Római Birodalom határvonala) tartozó erődítmény történelmét szeretnék jobban megismerni.



(Ágoston Eszter)